Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Член Вищої ради правосуддя Роман Маселко і працівники секретаріату ВРП відповіли на низку запитань експертів Організації економічного співробітництва та розвитку стосовно виконання завдань, які постають перед Вищої радою правосуддя та пріоритетів її діяльності, які впливають на успішність реформування судової системи, мають вирішальне значення для підвищення довіри до судової влади, а також є виконанням ключових вимог для вступу України до Європейського Союзу.
Роман Маселко поінформував, що наразі левова частка зусиль спрямовується членами Вищої ради правосуддя на розгляд дисциплінарних скарг. З початку відновлення дисциплінарної функції Ради (з 1 листопада 2023 року) було зареєстровано близько 20 тисяч скарг, за цей період розглянуто близько 10 тисяч скарг, притягнуто до відповідальності близько 120 суддів. Члени ВРП зосереджуються на розгляді пріоритетних, зокрема резонансних справах, до яких прикута увага суспільства.
Також увага Вищої ради правосуддя зосереджена на формуванні Служби дисциплінарних інспекторів. Конкурсна комісія, до складу якої входили три члени ВРП і три міжнародних експерта, завершила конкурсні процедури і запропонувала перелік кандидатів на посади дисциплінарних інспекторів, керівника і заступника керівника цієї Служби. Наразі Вища рада правосуддя проводить співбесіди з переможцями конкурсу. Є всі підстави вважати, що у грудні служба буде сформована, а з початку наступного року вдасться забезпечити повноцінний старт її діяльності з розгляду дисциплінарних скарг, висловив переконання Роман Маселко.
Діяльність Служби дисциплінарних інспекторів має бути спрямована на забезпечення якісного та своєчасного розгляду дисциплінарних скарг таким чином, щоб до цього процесу та до результатів розгляду була довіра як з боку суспільства, так і з боку суддів, зазначив член ВРП.
Відповідаючи на запитання експертів ОЕСР щодо пріоритетів діяльності Вищої ради правосуддя, Роман Маселко повідомив, що важливим завданням є заповнення суддівських вакансій. За цей рік Радою внесено Президентові України подання про призначення понад 450 кандидатів на посади суддів. Очікується завершення конкурсних процедур у апеляційні суди та Вищого антикорупційного суду, які розпочала Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
Також важливим є участь Вищої ради правосуддя у розробці нової стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2024-2029 роки, цифровізації судової влади, формування нової мережі судів відповідно до територіального устрою держави.
Від ОЕСР у зустрічі взяли участь керівник відділу групи з питань правосуддя та верховенства права Хлоя Лельєвр, політичний аналітик цієї групи Францішек Плох, старші міжнародні експерти Пім Альберс і Роджер Скотт-Дуглас, міжнародний консультант Моніка Кастільєхос-Арагон, національний консультант Сергій Горовенко.
Від Вищої ради правосуддя – керівник секретаріату ВРП Михайло Шумило, заступник начальника управління суддіської кар’єри, дисциплінарної відповідальності, незалежності суддів – завідувач відділу з питань суддівської кар’єри Юлія Лукасевич, завідувач відділу з питань дисциплінарної відповідальності управління суддівської кар’єри, дисциплінарної відповідальності, незалежності суддів Юрій Нікітченко, начальник правового управління Сергій Прилуцький, заступник начальника правового управління – завідувач відділу нормативно-правової роботи та підготовки проєктів консультативних висновків Олександра Причко, начальник відділу міжнародного співробітництва та взаємодії з органами державної влади Владислав Гуртенко.
Довідково.
Огляд системи правосуддя в Україні проводиться в рамках чотирирічної програми ОЕСР для України 2023-2027 роки. Огляд системи правосуддя в Україні має на меті підтримати зусилля України з відновлення шляхом розробки стратегічного підходу до трансформації правосуддя та приведення системи правосуддя у відповідність до міжнародних стандартів і найкращих практик. Зокрема, огляд спрямований на зміцнення верховенства права, сприяння доступу до правосуддя для всіх та модернізацію управління, а також підвищення ефективності роботи судової системи України.
Огляд системи правосуддя включає три основні напрями діяльності: безпосередньо огляд правосуддя, підготовку дорожньої карти та плану дій, розбудову інституційної спроможності.